'Futbolun Çocukları Mavi Şimşekler' projesi onaylandı

'Futbolun Çocukları Mavi Şimşekler' projesi onaylandı

Adana Demirsporlular Derneğinin SODES için vermiş olduğu "Futbolun Çocukları Mavi Şimşekler" adlı proje Valilik tarafından onaylandı. Adana Demirsporlular Derneği Devlet Planlama Teşkilatına sunulan 197 projeden kabul gören 40 proje içersinde uygun bulunan tek spor projesi oldu.

Valilik binasında düzenlenen toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş, Milletvekilleri, Başkan Zihni Aldırmaz, Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile tüm bürokratlar katıldı.

Törene katılan Adana Demirsporlular Derneği Başkanı Telat Şahin, yaptığı konuşmada,"Spor, dayanışma ve refah boyutuyla gelişen, toplumsal ve ekonomik bir olgudur. Gelişen spor, ulus ve toplum içerisinde barış ve anlayışı yükselten bir değerdir. Aynı zamanda genç nüfusun doğru yönde eğitilmesinde kullanılabilecek bir ara yüzdür. Spor; toplumsal rolü ve ekonomik boyutuyla dünya literatüründe yerini almıştır. Bu bağlamda futbolu araç olarak kullanarak; Adana merkez ilçelerinde yaşayan spora erişimi kısıtlı 11-15 yaş grubuna mensup 90 (60 erkek+30 kız) ilköğretim öğrencisinin, toplumla uyum içinde yaşamalarını kolaylaştırmayı ve zihinsel-bedensel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz. Dezavantajlı grup içersinde yer alan çocukların toplumsal bütünleşmesini sağlamak yoğun göç alan bölgemizin öncelikli sorunlarından birisidir. Ancak kentin bir takım bölgelerinde gereken düzeyde sportif etkinlikler düzenlenebilecek tesis yetersizliği bu bütünleşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Sportif faaliyetlerin yaygınlaştırılması toplumsal ve kentsel yaşama entegrasyonda güçlük çeken bu grupların hayata katılımını artıracak, kendilerini ifade etme imkanı verecektir. Sivil Toplum Örgütleri yaşayan insan ile ulus kavramları arasında köprü kurabilecek işlevlere sahip organizasyonlardır. "dedi.

Projenin amacı; çeşitli imkansızlıklar nedeniyle yeterince spor yapamayan çocukların, aktif spor yapmalarını sağlamak ve boş zamanlarını, enerjilerini spor yaparak harcamalarına fırsat vererek onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmaktır. Diğer yandan aktif spor aracılığıyla ve örnek taraftarlık eğitimiyle bilinçli taraftar şuuru oluşturmaktır. Bir başka boyutuyla, sporu gereğince seven, yetenekli ve eğitilebilir çocukları spor camiasına kazandırılarak bölge sporunun geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Proje Vali Hüseyin Avni Coş ile Dernek Başkanı Telat Şahin'in karşılıklı imzalarıyla onaylanmış oldu.

 

Facebookta PaylaşTwitter'da Paylaş

Yorumlar(1)

Ergün Akpınar
Adana demir spor derneğinin bir mensup üyesi olarak sayın mülki amirimizin ve dernek başkanımızın FUTBOLUN ÇOCUKLARI MAVİ ŞİMŞEK sloganıyla hayata geçirilen bu projede emeği geçecek bütün herkesi tebrik ediyorum bu güzel başlangıcın yegane sloganı herkese hayırlı olsun başarılar diliyorum.
07.12.2011

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz