Demirspor 2. Turdan başlıyor 13.08.2013

Demirspor 2. Turdan başlıyor 13.08.2013

Demirspor 2. Turdan başlıyor

 

Türkiye kupası statüsü açıklandı. Buna göre Demirspor ikinci turdan Türkiye kupasına giriş yapacak.

Kupanın statüsü şöyle:  

 

 

 2013 – 2014 SEZONU ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI MÜSABAKALARI STATÜSÜ 

MADDE 1 – KUPANIN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI 

(1) TFF’nin ulusal düzeyde düzenlediği kupanın ismi Türkiye Kupası’dır. Türkiye Kupası’nın isimlendirme yetkisi münhasıran TFF Yönetim Kurulu’na aittir. 

(2) Kupaya aşağıda belirtilen takımlar katılır: 

a) 2013 – 2014 Sezonunda profesyonel liglerde takımı bulunmayan illerde bulunan ve Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek 31 (otuz bir) takım, 

b) 2013 – 2014 Sezonunda Spor Toto 3. Lig’de mücadele edecek 54 (elli dört) takım, 

c) 2013 – 2014 Sezonunda Spor Toto 2. Lig’de mücadele edecek 36 (otuz altı) takım, 

ç) 2013 – 2014 Sezonunda PTT 1. Lig’de mücadele edecek 19 (on dokuz) takım, 

d) 2013 – 2014 Sezonunda Avrupa Kupalarına katılamayan 13 (on üç) Spor Toto Süper Lig takımı, 

e) 2013 – 2014 Sezonunda Avrupa Kupalarına katılaDemirspor ikinci turdan başn 5 (beş) Spor Toto Süper Lig takımı, 

(3) Ziraat Türkiye Kupası’nda yer alan kulüpler, bu kupa müsabakalarında, bulundukları ligin statüsünde yer alan tüm hususlara uymakla yükümlüdürler. 

MADDE 2 – MÜSABAKA SİSTEMİ 

Kupa, eleme, grup ve final aşamalarından oluşur. 

A – Eleme Aşaması 

a) Ön eleme turu müsabakaları 

b) Birinci eleme turu müsabakaları 

c) İkinci eleme turu müsabakaları 

ç) Üçüncü eleme turu müsabakaları 

d) Dördüncü eleme turu müsabakaları 

e) Beşinci eleme turu müsabakaları 

B – Grup Aşaması 

C- Final Aşaması 

a) Yarı Final müsabakaları 

b) Final müsabakası 

MADDE 3 – ELEME AŞAMASI 

Tek maç eleme usulü oynanan müsabakalarda, müsabakaların normal süresinin berabere tamamlanması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan takım, seri penaltı atışları sonucunda belirlenir. 

A - Ön Eleme Turu 

(1) Ön Eleme Turu müsabakaları, bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “a” bendinde belirtilen 31 (otuz bir) takım arasından, 2013-2014 Sezonu’nda en az kulübün tescil edildiği 10 ilin 2 

 

takımları arasında bölgesel olarak oynanır. Diğer 21 (yirmi bir) takım, bu turda müsabaka oynamaksızın Birinci Eleme Turu’na yükselir. 

(2) Eşleşmeler TFF tarafından belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(3) Müsabakaları kazanan 5 (beş) takım ve diğer 21 (yirmi bir) takım olmak üzere toplam 26 (yirmi altı) takım tur atlar. 

B - Birinci Eleme Turu 

(1) Birinci Eleme Turu müsabakaları, Ön Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 26 (yirmi altı) takım ile bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “b” bendinde belirtilen 54 (elli dört) Spor Toto 3. Lig takımı olmak üzere toplam 80 (seksen) takım arasında bölgesel olarak oynanır. 

(2) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(3) Müsabakaları kazanan 40 (kırk) takım tur atlar. 

C - İkinci Eleme Turu 

(1) İkinci Eleme Turu müsabakaları, Birinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 40 (kırk) takım ile bu statünün 1. Maddesinin 2. Fıkrasının “c”, “ç” ve “d” bentlerinde belirtilen 68 (atmış sekiz) takım olmak üzere toplam 108 (yüz sekiz) takım arasında seri başı sistemine göre oynanır. 

(2) Bu statünün 6. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 54 (elli dört) takım seri başı olur ve diğer 54 (elli dört) takım ile eşleşirler. 

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(4) Müsabakaları kazanan 54 (elli dört) takım tur atlar. 

Ç - Üçüncü Eleme Turu 

(1) Üçüncü Eleme Turu müsabakaları, İkinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 54 (elli dört) takım arasında seri başı sistemine göre oynanır. 

(2) Bu statünün 6. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 27 (yirmi yedi) takım seri başı olur ve kalan 27 (yirmi yedi) takım ile eşleşir. 

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(4) Müsabakaları kazanan 27 (yirmi yedi) takım tur atlar. 3 

 

D - Dördüncü Eleme Turu 

(1) Dördüncü Eleme Turu müsabakaları, Üçüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 27 (yirmi yedi) takım ile bu statünün 1. maddesinin 2. fıkrasının “e” bendinde belirtilen 5 (beş) takım olmak üzere, toplam 32 (otuz iki) takım arasında seri başı sistemine göre oynanır. 

(2) Bu statünün 6. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 16 (on altı) takım seri başı olur ve kalan 16 (on altı) takım ile eşleşir.. 

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(4) Müsabakaları kazanan 16 (on altı) takım tur atlar. 

E - Beşinci Eleme Turu 

(1) Beşinci Eleme Turu müsabakaları, Dördüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 16 (on altı) takım arasında seri başı sistemine göre oynanır. 

(2) Bu statünün 6. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 8 (sekiz) takım seri başı olur ve kalan 8 (sekiz) takım ile eşleşir. 

(3) Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar, tek maç eleme usulüne göre küçük numarayı çeken takımın sahasında oynanır. 

(4) Müsabakaları kazanan 8 (sekiz) takım tur atlar. 

MADDE 4 – GRUP AŞAMASI 

(1) Grup müsabakaları, Beşinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 8 (sekiz) takım arasında, 4’er (dörder) takımdan oluşan 2 (iki) grup halinde çift devreli lig usulüne göre oynanır. 

(2) Eşleşmeler seri başı sistemine göre kura çekimi ile belirlenir. Bu statünün 6. maddesi çerçevesinde belirlenecek olan 4 (dört) takım seri başı olur ve kura ile iki gruba eşit olarak dağılır. Kalan 4 (dört) takım da kura çekimi ile 2 (iki) gruba dağılır. 

(3) Müsabakalar sonucu gruplarında ilk 2 (iki) sırayı alan toplam 4 (dört) takım, yarı final müsabakalarını oynamaya hak kazanırlar. 

MADDE 5 – FİNAL AŞAMASI 

(1) Yarı final müsabakaları, Grup Aşamasında A Grubu’nda 1. sırayı alan takım ile B Grubu’nda 2. sırayı alan takım arasında ve B Grubu’nda 1. sırayı alan takım ile A Grubu’nda 2. sırayı alan takım arasında çift maç eleme usulüne göre oynanır. Gruplarında 2. sırayı alan takımlar ilk müsabakayı kendi sahasında oynarlar. Takımların attıkları goller eşit ise deplasmanda daha fazla gol atan takım üstün sayılır. 

(2) Final müsabakası, yarı finalde tur atlayan iki takım arasında, TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. 4 

 

(3) Final müsabakalarında, eşitliğin bozulmaması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan/kazanan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir. 

MADDE 6 –SERİ BAŞI SİSTEMİ 

(1) Eleme ve Grup aşamalarında seri başı olacak takımlar: 

a) Öncelikle 2013 - 2014 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımların, 

b) Seri başı takım sayısının sağlanamaması halinde, 2012 - 2013 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımların, 

c) “a” ve “b” bendinde belirtilen kriterlerin aynı olması halinde, 2012 - 2013 Sezonu sonunda oluşan puan sıralamasında daha üst sırada olan takımların, 

sıralanması suretiyle belirlenir. 

(2) Seri başı takımlar bu maddenin 1. fıkrasının “c” bendine göre belirlenirken, bir ligde birden fazla grup olması halinde; 

a) Farklı gruplarda ve aynı sıradaki takımlardan puanı fazla olan takım, 

b) Puanların eşit olması halinde, genel averajı daha iyi olan takım, 

c) Genel averajın eşit olması halinde, daha fazla gol atmış takım, 

ç) Atılan gol sayısının da eşit olması halinde, hükmen mağlubiyeti bulunmayan, 

d) Tüm bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde, TFF tarafından yapılacak kura çekimi sonrasında belirlenen takım, 

seri başı olur. 

MADDE 7 – STADYUMLARIN TESPİTİ 

(1) Stadyum temin etme yükümlülüğü münhasıran kulüplere aittir. 

(2) Takımların müsabakalarını gösterdikleri stadyumlarda oynaması TFF’nin onayına tabidir. 

(3) TFF tarafından belirlenen talimatları, ölçütleri yerine getirmeyen ve istenilen belgeleri ibraz etmeyen kulüplerin göstermiş olduğu stadyumlarda müsabaka oynatma yetkisi TFF’ ye aittir. 

(4) Stadyumu onarıma alınan ve yeni dönemde stadyumu açılmayan takımlar, fikstüre göre kendi stadyumunda yapacağı müsabakaları oynamak üzere TFF tarafından kabul edilecek bir stadyum bulmak zorundadırlar. 

(5) Müsabakalarını oynayacakları stadyumu değiştirmek isteyen kulüpler, taleplerini müsabakanın oynanacağı günden en geç 15 gün önce TFF’ye bildirmek zorundadırlar. 5 

 

MADDE 8 – KUPA VE MADALYALAR 

(1) TFF tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde Kupa müsabakaları sonunda şampiyon olan kulübe şampiyonluk kupası verilir. 

(2) Kupanın nasıl tasarlanacağına ve ne şekilde üretileceğine TFF tarafından karar verilir. 

(3) Kupa töreni organizasyonu TFF tarafından yapılır. Kulüpler, TFF’nin belirleyeceği organizasyon kurallarına uymak ve Kupa törenine katılmak zorundadırlar. 

(4) Kupa müsabakaları sonunda şampiyon olan ve finalde oynayan kulüplerin futbolcu, teknik heyet ve yöneticilerine, bu başarılarını simgeleyen toplam 50’şer (ellişer) madalya verilir. 

MADDE 9 – TİCARİ HAKLAR 

(1) TFF, kupa organizasyonunda aşağıda zikredilen ticari hakların münhasıran sahibidir ve bu haklarla ilgili her türlü tasarruf yetkisi TFF’ye aittir. 

(2) Kupa müsabakaları, TFF’nin sponsorluk sözleşmesi akdettiği kuruluşun imal edeceği Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na uygun futbol topları ile oynanır. TFF tarafından sponsorluk anlaşması imzalanan kuruluşun imal edeceği futbol topları, kupa müsabakaları başlamadan önce Kulüplere gönderilir. Müsabakaların bu toplarla oynanması zorunlu olup, aksine davranan ev sahibi kulüpler, bu davranışları nedeniyle TFF’nin uğrayacağı zararlardan sorumlu olurlar. 

(3) En üst iki profesyonel ligde mücadele eden kulüpler, müsabaka biletlerinin ön yüzünde kupa ismi, isim sponsoru ve kupa logosu bulundurmak zorundadırlar. 

(4) Kupa müsabakalarında, formaların sol kollarında kupanın kompozit logosu bulunduracaklardır. 

(5) En üst iki profesyonel ligde mücadele eden kulüpler, oyuncu değişikliği tabelalarında kupa ismi, isim sponsoru ve kupa logosu bulundurmak zorundadırlar. Gerekli ibareleri taşıyan yapışkanlar TFF tarafından temin edilir. 

(6) Stadyumlarda TFF ve kulüp bayraklarının arasında, üzerinde kupa ismi, isim sponsoru ve kupa logosunun yer aldığı müsabaka bayrağı bulundurulması zorunludur. 

(7) TFF, kupa organizasyonunun yapıldığı stadyumların saha kenarı reklâm panolarının ticari kullanım hakkına münhasıran sahiptir. Kupa organizasyonunun yapıldığı stadyumların içinde ve / veya üstünde Ziraat Türkiye Kupası sponsorları dışında herhangi bir ticari kuruluşun reklâmları bulunuyorsa, bunlar TFF’nin münhasır yetkisini korumak amacıyla kapatılır. 

(8) TFF, kupa organizasyonunun yapıldığı stadyumlarda bulunan medya alanlarında (basın toplantısı odası ve flaş röportaj alanları), kupa ismi, isim sponsoru ve kupa logosu içeren pano bulundurma hakkına münhasıran sahiptir. 

(9) TFF, kupa organizasyonunun yapıldığı stadyumlarda teknik imkânların yeterli olması durumunda skorboardlardan reklâm yayınlama hakkına münhasıran sahiptir. 6 

 

(10) Müsabaka günü kupa organizasyonunun yapıldığı stadyumların içinde ve/veya çevresinde etkinlik yapma hakkı münhasıran TFF’ye aittir. 

(11) Kupa isim sponsorluğu uygulamalarından ev sahibi kulüp sorumludur. 

MADDE 10 – HASILAT DAĞITIMI 

(1) Tek maç eleme usulü oynanan müsabakalarda, gider ve hisseler kesildikten sonra, kalan net hasılatın %60’ı tur atlayan takıma % 40’ ı elenen takıma verilir. Final müsabakasında kupayı kazanan takıma gider ve hisseler kesildikten sonra kalan net hasılatın %60’ı, finalde kaybeden takıma ise %40’ı verilir. 

(2) Seyircisiz oynama cezasını Ziraat Türkiye Kupası müsabakasında infaz edecek olan ev sahibi takımlar, deplasman takımının seyahat ve konaklama masraflarını karşılar. 

MADDE 11 – SAİR HÜKÜMLER 

(1) Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarında yer almaya hak kazanmasına rağmen bir veya daha fazla müsabakada yer almayan kulüp, o sezonki Kupa müsabakalarından ihraç edilir, takip eden sezonda Ziraat Türkiye Kupası’nda yer alamaz ve Ziraat Türkiye Kupası’nın ticari haklarından elde edilen gelirlerin dağıtımına ilişkin olarak hiçbir talepte bulunamaz. 

(2) Kupa organizasyonunda mücadele eden kulüpler, ulaşım, konaklama ve benzeri masraflarını kendileri karşılarlar. Kulüpler kendi aralarında masrafların paylaşımı ve benzeri amaçlı sözleşmeler yapabilirler. 

(3) Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarında meydana gelen tüm disiplin ihlallerinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu yetkilidir. 

MADDE 12 - YÜRÜRLÜK 

Bu Statü, TFF Yönetim Kurulu’nun 05.07.2013 tarih ve 28 sayılı toplantısında kabul edilmiş ve 13.08.2013 tarihinde TFF’nin resmi web sitesi olan www.tff.org adresinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Facebookta PaylaşTwitter'da Paylaş

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz